دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر استراتژی مدیریت هزینه بر عملکرد مالی بلند مدت شرکت انتقال گاز ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

اوراق قرضه:

اوراق قرضه[1] ان دسته از اوراق بهاداری می باشد که به دارنده آن سود (بهره) از پیش تعیین شده و ثابت تعلق می گیرد. این اوراق دارای سررسید مشخصی می باشد و منتشر کننده آن متعهد می باشد که در زمان های معین، سود تعیین شده را پرداخت نماید. این اوراق از دیدگاه سرمایه­گذاران در ردیف اوراق بهادار کم ریسک قرار دارد. البته به دلیل ریسک اندک، بازده کمتری نیز دارد به همین دلیل اوراق قرضه در شمار ارزان­ترین منابع مالی می باشد (سلیمی سلفی، 1383).

 

سهام ممتاز[2]:

سهام ممتاز نوعی از سهام می باشد که دارنده آن نسبت به درآمدها و دارایی های شرکت حق یا ادعای محدودی دارد. سهام ممتاز به لحاظ ویژگی هایی که دارد در بین روش های تامین مالی استقراض و سهام عادی قرار می گیرد. این نوع سهام دارای سود ثابت و معینی می باشد و بدین ترتیب از آنجایی که سود سهامداران ممتاز از پیش تعیین شده می باشد از این نظر شبیه اوراق قرضه می باشد. اما پرداخت سود سهامداران ممتاز تعهدی الزام­آور نیست (جهانخانی، 1374).

سهام عادی[3]:

سهام عادی گونه ای اوراق بهادار می باشد که نشان دهنده مالکیت در یک شرکت می باشد. گواهینامه سهام عادی، اسنادی قانونی هستند که مالکیت (یا حقوق صاحبان سهام) را در شرکت­هایی نشان می­دهند که به­عنوان شرکت­های سهامی سازماندهی شده­اند، همچنین این گواهینامه­ها به عنوان اوراق بهادار مالی قابل خرید و فروش می باشند. صاحبان سهام عادی دارای حق ادعای نهایی[4] بر سود و دارایی های شرکت سهامی خویش می­باشند. پس اگر شرکت ورشکست گردد نخست مطالبات طلبکاران و سهامداران ممتاز و سپس ادعای سهامداران عادی از محل آن چیز که باقی مانده می باشد پرداخت می­گردد(سلیمی، 1383).

2-6-1- عوامل موثر بر عملکرد مالی بلند­مدت شرکت­ها

عملکرد مالی بلندمدت شرکت یکی از دغدغه­های مهم صاحبان سهام و مدیران واحد­های اقتصادی می باشد، مدیران با بهره گیری از روش­های جدید کوشش در اداره بهتر سازمان و ارئه عملکرد ممتاز دارند. عوامل متعددی عملکرد مالی شرکت­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد و هر شرکتی کوشش می­کند مجموعه­ای از روش های کارا و موثر بر بهبود طریقه­ها و فرآیندهای تجاری­اش را انتخاب کند. اندازه توسعه یافتگی کشورها، مقبولیت روش، ریسک پذیری مدیران در انتخاب روش­ها و وجود نرم افزارهایی که برای تسهیل به کارگیری این روش­ها در سازمان­ها هست موجب مزیت برتری در گزینش آن خواهد گردید (لی و کیم[5]، 2006).

سرمایه گذاری مستمر ضرورتی انکارناپذیر برای طی کردن مسیر توسعه در سطح کلان و در سطح بنگاه­های اقتصادی می باشد. توسعه سرمایه­گذاری نشانه توسعه فعالیت شرکت­ها و بنگاه­های اقتصادی می باشد. تجربه تاریخی بسیاری از کشورهای توسعه یافته و تازه صنعتی شده گواهی بر این مدعاست که سرمایه گذاری موجب استحکام و افزایش تولید شده و با ارتقاء سطح کیفی و کمی تولید می­توان انتظار داشت که عملکرد شرکت دارای طریقه صعودی باشد (رهنمای رودپشتی و همکاران، 1385).

2-6-1-1-­ استقراض بدهی (وام) و عملکرد مالی شرکت­ها

سود هر سهم از مهمترین شاخصهایی می باشد که با آن عملکرد مدیریت شرکت را می سنجند. معمولا خبر مربوط به افزایش سود هر سهم شرکت مانند خبرهای بسیار خوب می باشد. اما گاهی مدیریت شرکت وسوسه می گردد تا با اتخاذ بعضی از روشها (مثلا گرفتن وام) سود هر سهم را بالا ببرد. اگر نرخ بازدهی دارایی­های شرکت پس از کسر مالیات، از نرخ بهره پس از کسر مالیات بیشتر باشد، می­توان با گرفتن وام نرخ بازده حقوق صاحبان سهام شرکت را بالا برد. معمولا افزایش نرخ بازده حقوق صاحبان سهام شرکت به معنای افزایش سود هر سهم می باشد. اما این کار نمی­تواند بر ثروت سهامداران بیافزاید. فرض کنید شرکتی با انتشار تعدادی اوراق قرضه و بهره گیری از وجه آن تعدادی از سهام خود را بازخرید کند. این اقدام باعث تغییر اندازه داراییها و سود عملیاتی شرکت نمی­گردد. اکنون این پرسش مطرح می­گردد که آیا وضع مالی سهامداران عادی شرکت بهتر خواهد گردید(پارساییان، 1373).

[1]. Bonds

[2]. Preferred stocks

[3] . Common stocks

[4] . Residual claim

[5] . Lee & Kim

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

هر پژوهش با مسئله­ای شروع می­گردد و با تشریح مسئله یا مشکل، اهداف پژوهش در جهت حل آن مسائل پایه­گذاری می­گردد پس، پژوهش حاضر در جهت برآوردن اهداف زیر می­باشد­.

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

  1. کمک به بهبود تصمیم گیری بهره گیری کنندگان صورت های مالی
  2. بهبود روش­های مدیریت هزینه جهت افزایش بازدهی شرکت­ انتقال گاز ایران
  3. تعیین تاثیر مدیریت هزینه بر عملکرد مالی شرکت انتقال گاز ایران
  4. تعیین تاثیر مدیریت هزینه بر بازده بلند مدت دارایی ها

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تاثیر استراتژی مدیریت هزینه بر عملکرد مالی بلند مدت شرکت انتقال گاز ایران  با فرمت ورد